Potraviny jako prevence rakoviny

NĚKTERÉ POTRAVINY JSOU PŘÍRODNÍ PREVENCÍ RAKOVINY

Říká se, že všechno souvisí se vším. Onkologové pokyvují hlavou a varují: "Vzpomeňte si na toto moudro vždy, když usedáte k jídlu."

Výsledky statistik jsou alarmující. Udávají, že rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí. V počtu onemocnění rakovinou tlustého střeva navíc drží Česká republika smutné prvenství.

Nádorová onemocnění mají mnoho možných původců. Patří k nim genetické předpoklady, vliv prostředí i kouření. Velkou měrou se na nádorovém bujení podílí i dlouhodobá konzumace nevhodné stravy - konkrétně jej ovlivňuje až z jedné třetiny!

Lidský organismus se skládá přibližně z 60 bilionů buněk. Okolo 200 000 z nich je rakovinotvorných. Ačkoliv to zní děsivě, je to přirozené - my všichni v těle nosíme rakovinné zárodky. Naše tělo je sice schopno degenerované buňky samo likvidovat, tuto schopnost ale ztrácí vlivem stresu i dlouhodobě špatné životosprávy. Příjemnější zprávou je, že stejně tak, jako může nevhodné stravování rakovinu podpořit, volba zdravých potravin může její riziko značně eliminovat. A které jsou ty vhodné?

Brokolice

Brokolice v syrovém stavu nebo po krátké tepelné úpravě (max. 2-3 minuty v páře či na olivovém oleji) si zachovává vzácné antioxidanty sulforafany, které napomáhají potlačovat rakovinu žaludku, střev a prsou. Antioxidanty s podobným účinkem najdete i čerstvé kapustě, květáku, zelí a kedlubnách.

Celer

Má výbornou schopnost detoxikovat tělo od karcinogenů způsobených kouřením a obsahuje několik druhů protirakovinných látek. Nemůže si jej ale dovolit každý - u citlivých jedinců dokáže vyvolat nepříjemnou alergickou reakci.

Česnek a cibule

Ti, kteří holdují česneku, jsou ve výhodě - látky v něm obsažené zpomalují dělení rakovinných buněk a chrání tělo proti volným radikálům. Čím méně jej tepelně upravíte, tím vyššího účinku dosáhnete. Podobné účinky má i cibule. Růstu rakovinných buněk zabraňuje díky velkému počtu významných antioxidantů fenolů. Stejně jako u česneku - čím štiplavější cibule, tím silnější účinek. Stejné pravidlo platí pro šalotku a pórek.

Jablka

I obyčejné jablko má na lidské tělo blahodárné účinky. Ale pozor, neloupat - nejzdravější je jeho slupka. Obsahuje triterpenoidy, které mají schopnost likvidovat rakovinné buňky.

Jogurty

Přímo zázračná potravina je i obyčejný jogurt. Vedle známých antibakteriálních účinků disponuje i účinnými látkami pro prevenci rakoviny. Má blahodárné účinky na střevní mikroflóru, čímž posiluje imunitní systém těla a aktivuje buňky schopné ničit viry a omezovat nádorové bujení. Pozor, zdravé jsou poctivé zakysané jogurty. Jejich alternativy plné cukru a konzervačních látek tělu spíše škodí.

Kiwi

Obsahuje množství vitamínu C a stejně jako citrony, pomeranče nebo grapefruity účinně odráží viry. V ve východní medicíně se kiwi již odedávna používá k léčbě rakoviny žaludku a prsu.

Koření

I některé druhy koření dokáží proti rakovině účinně bojovat. Velkými zdroji antioxidantu betakarotenu jsou červená paprika a kurkuma. Její hlavní složkou je kurkumin, který má silné protizánětlivé a protirakovinné účinky. Účinné látky obsahují i chilli, skořice, zázvor, máta, tymián a oregano.

Luštěniny

Čočka, fazole i hrách jsou plné proteinů, vitamínů a minerálů a obsahují vysoké množství vlákniny. Chcete-li z nich tyto prospěšné látky čerpat, měli byste si je dopřát alespoň jednou do týdne. V luštěninách obsažený Isotonil má preventivní účinky proti rakovině prsu, žaludku, střev i prostaty. V hrachu je přítomen chlorofylin, který na sebe dokáže vázat škodliviny z těla a je přirozenou ochranou před rakovinou střev.

Mořské ryby

Mořské ryby jsou zásobárnou omega3 mastných kyselin - silným soupeřem rakoviny tlustého střeva. V našem středoevropském jídelníčku se objevují zřídka, což je chyba. Ve svém vlastním zájmu - dejte si čerstvou rybu častěji než jednou za rok u vánočního stolu.

Olivový olej

Olivový olej je pro lidské tělo významný, jako málokterá potravina. Svými vlastnostmi umí chránit buňky před změnami, které vyvolávají rakovinné bujení. Protože je bohatý na antioxidanty, posiluje buňky a činí je odolnějšími. Pokud rádi mlsáte olivy, vězte, že jsou stejně dobrým "přírodním lékařem" jako olivový olej.

Rajčata

Rajčata obsahují vzácný lykopen - látku, která tělo chrání před rakovinným bujením. Efektivní je především při ochraně plic, děložní sliznice, prostaty a žaludku.

Špenát

Je bohatý na betakaroten a lutein. Obsahuje velké množství vlákniny a látek s protirakovinnými účinky. Také špenát by se měl jíst syrový - zdraví prospěšnou a zároveň lahodnou variantou jsou saláty.

Zelený čaj

Zelený čaj podporuje imunitu a pomáhá tělu stávat se odolnějším. Podpora imunity je velmi důležitá pro účinný boj s rakovinou. Důkladná prevence je totiž stavebním kamenem zdraví.

Aloe Vera

Aloe Vera gel přímo aktivizuje imunitní systém a potlačuje procesy, při nichž vznikají nádorové buňky. Vedle toho podporuje růst zdravých nerakovinných buněk. Ne nadarmo je Aloe Vera již několik set století nazývána "lékařem v květináči". Více o jejích vzácných schopnostech se dočtete zde.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky